Jak nauczyć się oszczędzania? Oto najlepsze sposoby

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nauczyć się oszczędzania? Oto najlepsze sposoby
Finanse

Oszczędzanie pieniędzy jest prostsze, niż mogłoby Ci się zdawać. Nie musisz wcale rezygnować ze wszystkich przyjemności, wystarczy, że zapanujesz nad swoim budżetem i zrezygnujesz z rzeczy zbędnych. Dowiedz się, w jaki sposób mądrze kontrolować swoje wydatki i zacząć oszczędzać.

Analizuj i planuj wszystkie wydatki

Najpierw podsumuj wszystkie przychody miesięczne, rozpisz je oraz policz, ile w sumie wynoszą Twoje rachunki oraz inne stałe wydatki. Nie czekaj z płatnościami, od razu zapłać rachunki za media, telefon i czynsz, czy też ratę kredytu hipotecznego. Następnie odłóż potrzebne pieniądze na utrzymanie samochodu oraz na życie. Spisz, ile wydajesz co miesiąc na jedzenie, środki czystości, kosmetyki, ubrania czy przyjemności. W ten sposób zyskasz świadomość, ile pieniędzy idzie na konkretny cel. Zapisuj wszystkie wydatki, zbieraj również paragony i dowody zakupu. Dzięki temu dowiesz się, na co wydajesz zbyt dużą sumę pieniędzy, a co tak właściwe nie jest Ci potrzebne.

Ustal konkretny cel

Jeśli potrzebujesz nieco motywacji do oszczędzania, wyznacz sobie jeden cel, na który będziesz zbierać pieniądze. W ten sposób nabierzesz więcej cierpliwości. Najpierw oblicz, jaką kwotę potrzebujesz, aby osiągnąć swoje marzenie. Ustal swój plan oszczędnościowy, to ile musisz odkładać co miesiąc. Pierwszym celem powinna być mała rzecz, którą szybko osiągniesz. Możesz także od razu wcielić w życie plan oszczędnościowy i wyznaczyć sobie wyższe cele (np. odkładanie pieniędzy na samochód, wkład własny do kredytu czy wakacje). Właściwy cel nastawi Cię pozytywnie do gromadzenia pieniędzy, a nie przepuszczania ich, i zachęci do dalszych działań.

Zachowaj rozsądek w kupowaniu

Z pewnością zdarza się, że kupujesz rzeczy, które z czasem okazują się całkowicie nieprzydatne. Takie przedmioty nie tylko zaśmiecają Ci mieszkanie, ale również pochłaniają pewien procent budżetu. Pamiętaj o tym, aby do sklepów chodzić z ustaloną wcześniej listą zakupów. Nie bierz żadnych produktów pod wpływem impulsu. Każdy zakup dokładnie przemyśl: czy dana rzecz jest Ci faktycznie potrzebna? A może to tylko chwilowy kaprys?

fot. Michael Longmire/Unsplash

Nie wydawaj nigdy pieniędzy, których fizycznie nie masz!

Pamiętam o tym, aby nigdy nie wydawać większej ilości pieniędzy, niż zarabiasz. Spłać ewentualne debety i nigdy nie korzystaj z takiej opcji. Debety na koncie mogą doprowadzić Cię do powstania długów.

Odkładaj pieniądze od razu po wypłacie 

Jeżeli decydujesz się na rozpoczęcie odkładania, nie czekaj z tym! Od razu odłóż pieniądze, które chcesz zaoszczędzić. Możesz to zrobić, przelewając je na konto oszczędnościowe, czy wrzucając do skarbonki. Nie musisz odkładać od razu dużej sumy, zacznij od małej kwoty, z czasem możesz odkładać coraz więcej. 

Zawsze wyłączaj nieużywane sprzęty 

Chyba nie zdajesz sobie sprawy, ile możesz również zaoszczędzić, poprzez racjonalne gospodarowanie domowym sprzętem. W domu z pewnością masz wiele urządzeń wykorzystujących do działania prąd czy wodę. Uruchamiaj je wtedy, kiedy z nich korzystasz. W ten sposób zaoszczędzisz wiele na rachunkach. Co ważne, wszystkie sprzęty nawet w trakcie czuwania zużywają prąd. Odłączaj z gniazdek ładowarki telefoniczne, wyłączaj na noc komputer i inne zbędne na ten czas urządzenia. Rób pranie, kiedy zapełnisz całą pralkę, a gotując wodę w czajniku, pamiętaj, żeby wlać jej odpowiednią ilość – taką, która jest Ci potrzebna. 

Myśl o przyszłości 

Myśl o oszczędzaniu, jako o procesie długoterminowym, który za jakiś czas przyniesie Ci wiele korzyści. Odkładając pieniądze, lepiej, jeśli nie odczujesz ich ubytku. Ustal więc odpowiednią kwotę, jaką będziesz co miesiąc odkładać. Oszczędzanie powinno stać się Twoim nawykiem, miej do niego dobre podejście, w ten sposób szybko z niego nie zrezygnujesz. Musisz przywyknąć do nowych nawyków, jednak z czasem będą one dla Ciebie czymś wykonywanym automatycznie. 

Nie traktuj oszczędzania jako przykrego obowiązku

Najważniejsze w oszczędzaniu jest Twoje podejście. Będzie ono miało duży wpływ na sukces takiego działania, czy też jego porażkę. Nie odmawiaj sobie wszystkiego, aby odłożyć jak największą sumę. Cały ten proces jest wyzwaniem, jednak nie zatrać w nim zdrowego rozsądku. Pamiętaj, że warto mieć zaoszczędzone pieniądze. 

Fot. Quintice Creative/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*