Czym jest endodoncja mikroskopowa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym jest endodoncja mikroskopowa?
Zdrowie i uroda

Artykuł sponsorowany

Endodoncja mikroskopowa to dziedzina stomatologii, która pozwala na precyzyjne i dokładne leczenie zębów. Potocznie nazywa się ją leczeniem kanałowym, jest przeprowadzana z wykorzystaniem nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu. Kto powinien zgłosić się do dentysty na leczenie kanałowe? Czym jest endodoncja mikroskopowa?

Endodoncja – co to?

Endodoncja mikroskopowa jest stosowana w leczeniu kanałowym zębów. Martwa tkanka wewnątrz zęba może prowadzić do zakażenia, które z kolei powoduje stan zapalny, ból i uszkodzenie kości wokół zęba. Endodoncja pozwala na usunięcie martwej tkanki wewnątrz zęba oraz bakterii, które powodują infekcję. Bardzo często jest stosowana także w leczeniu zębów z uszkodzeniami mechanicznymi. Przykładem może być pęknięty ząb lub ząb z uszkodzoną koroną. Mikroskop umożliwia precyzyjne przeprowadzenie zabiegu, co zmniejsza ryzyko dalszych uszkodzeń.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

W trakcie zabiegu endodontycznego z zęba usuwa się tkankę miazgi, czyli tę część zęba, która zawiera naczynia krwionośne i nerwy. Proces ten jest konieczny, gdy zębina, czyli zewnętrzna warstwa zęba, zostaje uszkodzona w wyniku próchnicy, urazu, czy zapalenia dziąseł, co może prowadzić do infekcji wewnątrz zęba. Mikroskop stomatologiczny umożliwia lekarzowi na dokładniejsze spojrzenie do wnętrza kanałów korzeniowych, co pozwala na lepsze zlokalizowanie ewentualnych uszkodzeń i pozbycie się martwych lub uszkodzonych tkanek zęba. Co więcej, dzięki mikroskopowi, lekarz ma lepszą widoczność i większą kontrolę nad procesem leczenia, co zwiększa skuteczność i precyzję zabiegu.

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – kiedy jest konieczne?

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem jest konieczne w przypadku, gdy ząb jest uszkodzony lub zainfekowany wewnętrznie, czyli w tkankach miękkich i nerwach w kanałach korzeniowych. Przyczynami takich uszkodzeń mogą być m.in. próchnica, uraz, nadwyrężenie zęba, a także choroby dziąseł. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zwykle zalecane w trudnych przypadkach, takich jak zagięte, zakrzywione, wąskie lub bardzo skomplikowane kanały korzeniowe, gdzie standardowe metody leczenia kanałowego nie są wystarczająco skuteczne. Dzięki zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego lekarz może dokładnie obejrzeć kanały korzeniowe i precyzyjnie usunąć tkanki i bakterie, które byłyby trudne do usunięcia bez mikroskopu. Endodoncja mikroskopowa Kraków  jest niezwykle dokładna, dlatego leczenie przynosi lepsze efekty, co więcej zmniejsza się ryzyko nawrotu choroby.

Endodoncja mikroskopowa pozwala na bardzo precyzyjne i stosunkowo szybkie leczenie zębów. Chociaż w tym wypadku trzeba liczyć się ze sporymi kosztami, to bez wątpienia jest to jedno z lepszych rozwiązań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*