Jak nie przepłacić za wysyłkę paczki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nie przepłacić za wysyłkę paczki?
Finanse

Chcąc wysłać przesyłkę, większość z nas staje przed sporym dylematem – usługi  którego z przewoźników wybrać? Najlepiej, żeby było tanio, szybko i bezpiecznie. Ważne, żeby paczka dotarła w całości, szczególnie jeśli wysyłasz przedmioty podatne na stłuczenie. Jak to wszystko pogodzić? Doradzamy, jak wysłać paczkę nie obciążając zbytnio domowego budżetu. Co przy większej ilości przesyłek potrafi być problemem.

Karton – nie za duży, nie za mały

To, jak zabezpieczysz paczkę jest niezwykle ważne nie tylko dla Twojego portfela. Nieprawidłowy sposób zapakowania paczki najprawdopodobniej sprawi, że zapłacisz dodatkową opłatę za jej przesyłkę, a w niektórych przypadkach istnieje nawet możliwość, że firma kurierska odmówi jej przyjęcia. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim rozmiar opakowania powinien odpowiadać rozmiarowi przedmiotu, który chcesz wysłać. Im większe wymiary kartonu, tym większa opłata. Dodatkowo niezwykle istotne jest, aby ściany pudełka były prostopadłe. Pamiętaj też, aby nie owijać kartonu dodatkowo folią lub papierem! Oczywiście, zawsze przed wysłaniem przesyłki dobrze zapoznać się dokładnie z regulaminem obowiązującym u danego przewoźnika. Pozwoli to uniknąć nieplanowanych kosztów w postaci dodatkowych opłat. Na szczęście sklepy takie jak https://grembox.pl/, które specjalizują się w sprzedaży kartonowych pudełek, mają w swojej ofercie tak szeroki asortyment opakowań, że nie musisz obawiać się niedopasowania towaru do kartonu.

Samemu czy z odbiorem?

Oczywiście, o wiele wygodniejszą opcją będzie zamówienie kuriera, który odbierze paczkę pod wskazanym adresem. Niestety, wiąże się to z dodatkowymi kosztami i jeśli nie chcesz przepłacić przy przesyłce, lepiej będzie jeśli zdecydujesz się na dostarczenie paczki do punktu nadawczego. Niezwykle wygodną opcją jest skorzystanie z paczkomatów InPostu, w których możesz bezpośrednio nadać paczkę bez konieczności przygotowania specjalnej etykiety.

Fot. Freedomz/Adobe Stock

Nie przekrocz maksymalnej wagi

Jeśli przy pakowaniu uważałeś na wymiary przesyłki, a mimo to przy płatności firma kurierska naliczyła dodatkową opłatę, bardzo możliwe, że nieświadomie przekroczyłeś maksymalną wagę przesyłki. Co gorsza, taka dopłata może znacząco przekraczać bazową cenę wysyłki! Jak uniknąć takiej sytuacji? Zapoznając się z regulaminem przewoźnika, zwróć uwagę także na maksymalną wagę gabarytową. To pomoże Ci uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości! Teraz wystarczy, że zważysz paczkę przed wyjściem do punktu nadawczego i będziesz wiedzieć, jakiej opłaty powinieneś się spodziewać.

Uważaj na dodatkowe usługi

Wszystkie dodatkowe usługi, które oferuje firma kurierska, chociaż kuszące, wiążą się z również z dodatkowymi opłatami. Chodzi o takie udogodnienia jak dostarczenie paczki w inny dzień niż roboczy albo o określonej godzinie. Dotyczy to także przesyłek zwierających delikatne, tłukliwe przedmioty. W takim przypadku musisz podjąć wybór – albo decydujesz się na wygodę, albo na zaoszczędzenie paru groszy.

Porównywarki kurierów

W poszukiwaniu najbardziej opłacalnej oferty usług kurierskich warto zajrzeć na strony poświęcone wyłącznie tej kwestii. Mowa o internetowych porównywarkach cenników najpopularniejszych przewoźników. Wśród kilku lub nawet kilkunastu propozycji zebranych w jednym miejscu z pewnością znajdziesz taką, która najlepiej odpowie Twoim potrzebom. Wystarczy, że wypełnisz formularz, uzupełniając go o informację o przesyłce. Pozwoli Ci to na znalezienie korzystnej oferty u sprawdzonego przewoźnika. 

Zdjęcie główne: Leika production/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*