Sezon na górskie wycieczki trwa niemal cały rok. Każdorazowo powinniśmy być jednak do nich odpowiednio przygotowani. Pogoda w górach jest bardzo zmienna, a szlaki potrafią być wymagające.
Wyjazdy w góry stają się coraz bardziej popularne. Ludzie zachęceni bogatą ofertą pensjonatów i hoteli, a także urokliwymi zdjęciami w mediach społecznościowych, ochoczo wybierają się na szlaki. Góry potrafią być jednak groźne. Pogoda w ich rejonie zmienia się dynamicznie, piesze trasy wymagają odpowiedniej kondycji i obuwia. Jak się przygotować do wycieczki w góry, aby nic nas nie zaskoczyło?
Na szlak na pewno nie powinniśmy wyruszać w nowym, nierozchodzony obuwiu. Niewskazane są także sandały – nawet te trekkingowe. Dla początkujących turystów najlepsze będą pełne buty trekkingowe, z odpowiednim protektorem i najlepiej sięgające za kostkę. Takie buty zapewnią bezpieczeństwo stopom i palcom oraz ustabilizują kostki.
Protektor zabezpieczy przed ześlizgnięciem ze stromego podejścia lub na kamieniach.
Jeżeli wybieramy się na mniej wymagający szlak górski, możemy postawić na wygodne adidasy. Warto jednak pamiętać, że nie jest to obuwie przeznaczone do wycieczek górskich i nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed kontuzjami.
Dobór odzieży na wycieczkę górską zależny jest głównie od pory roku. Każdorazowo warto jednak kierować się zasadą ubioru na cebulkę i pamiętać o zabraniu do plecaka ciepłego polaru i kurtki przeciwdeszczowej nawet w letnie dni. Pogoda w górach zmienia się bardzo dynamicznie i nie możemy mieć gwarancji słońca przez cały dzień.
Kompletując strój na wyjazd w góry warto zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną, trekkingowe skarpety, odpowiednią warstwę dodatkową w postaci bluzy bądź polaru oraz właściwą dla danej pory roku kurtkę. Zimą konieczne są rękawice i ciepła czapka. W pozostałych miesiącach również warto pomyśleć o stosownym nakryciu głowy – cienkiej czapce zabezpieczającej uszy przed wiatrem lub ochronie przed słońcem.
Ważnym elementem górskiej garderoby są odpowiednie spodnie. Niewskazane są dżinsy. Taki materiał chłonie wodę i długo schnie. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór trekkingowych, lekkich spodni. W sklepach outdoorowych dostępne są modele z odpinanymi nogawkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu w kilka chwil możemy uzyskać krótkie spodenki, a gdy zmarzniemy, przypiąć nogawki przy pomocy zamka błyskawicznego.
Na wyjazd w góry koniecznie trzeba zabrać wygodny plecak. Najlepiej z oddychającymi, usztywnianymi plecami, na wygodnych ramiączkach i z możliwością dodatkowego zapięcia na klatce piersiowej i biodrach. Taki plecak będzie wygodny na naszych plecach.
Plecak w góry to jedno, równie ważna (jeśli nie ważniejsza) jest jego zawartość. Przed wycieczką w góry powinniśmy zaopatrzyć się w mapę, latarkę, apteczkę pierwszej pomocy oraz naładowany telefon. Warto zabrać ze sobą pożywne jedzenie oraz napoje. Dobrze sprawdzą się batoniki energetyczne oraz izotoniki. Zimą wskazane jest zabranie ze sobą termosu z gorącym napojem.
Na szlakach spotykamy turystów, którzy maszerują, dzierżąc w dłoniach kijki trekkingowe. Wiele osób ceni je sobie za odciążenie kolan, a także za wsparcie przy podejściach i podczas zejść ze stromych górskich zboczy. Nie jest to jednak obligatoryjny element wyposażania. Co więcej, kijki trekkingowe mogą bardziej przeszkadzać niż pomóc niedoświadczonemu turyście. Na pierwszą górską wyprawę nie ma większego sensu ich brać.
Zdj. główne: Steve Carter/unsplash.com